Náš štadión bude vzorom pre celú Európu

Dátum: 22. marca 2018
Zdroj: Hospodárske noviny

Predseda predstavenstva akciovky NFŠ, investora výstavby Národného futbalového štadióna, Pavel Komorník pre HN.

V týchto dňoch prebieha verejné obstarávanie na technologické vybavenie Národného futbalového štadióna. Je signálom, že čas dokončenia arény sa blíži?

Áno. Stále platí, že termínom dokončenia je koniec tohto roka. Zatiaľ nemáme žiadnu indikáciu, že by sme ho nemali dodržať. K ďalšiemu verejnému obstarávaniu prišlo preto, že v porovnaní s rokmi 2014 - 2015, keď sa štadión kreslil, tak sa počítalo s niektorými technológiami, ktoré sa dnes už nevyrábajú. Tým, že môžeme využiť verejné zdroje, tak sme túto záležitosť konzultovali aj s Úradom pre verejné obstarávania. Ten potvrdil, že je rozumnejšie, keď bude "inteligencia" štadióna dodávaná samostatne mimo stavebných prác.

Čím bude Národný futbalový štadión výnimočný oproti iným arénam v Európe?
Dokázali sme zabezpečiť energetiku štadióna tak, že skoro 50 percent tepla a viac ako 70 percent chladu bude z obnoviteľných zdrojov energie založených na tepelných čepadlách typu voda/voda. O to sa postára spoločnosť SE predaj, ktorá získala zákazku cez verejnú obchodnú súťaž. Garantujú nám asi dvojtretinovú cenu za dodávku energie oproti cenníkovým cenám tradičných dodávateľov. Pod štadiónom je perfektná hydrogeológia, ktorá bude slúžiť na minimalizovanie nákladov. Mať pri takto veľkom projekte až polovičný podiel energie z obnoviteľných zdrojov je európsky unikát.

Využijú sa tieto obnoviteľné zdroje aj inde, ako len na štadión?
Nedávno nás poprosil starosta mestskej časti Nové mesto, či by sme takto nedokázali vykurovať aj neďalekú základnú školu na Kalinčiakovej ulici – jednoducho potiahnuť zariadenia o pár desiatok metrov, čo by nemal byť problém. Podľa našich informácií sa bude používať projekt vykurovania Národného futbalového štadióna ako referenčný pre celý svet.

Súčasťou technologického vybavenia je aj bezpečnostný systém na rozpoznávanie tvárí. V čom je iný, ako povezdme na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu?
Rovnako ako iné technológie aj táto sa každým rokom vylepšuje a budeme mať na štadióne tie najnovšie možné systémy. V minulosti ste mali možnosť záberov na širší okruh ľudí, teraz môžete detailne priblížiť tvár každého návštevníka tak, že mu vidíte padať slzu z tváre. Spätne sa bude dať dopátrať napríklad aj vreckový zlodej, ak by k takejto udalosti prišlo. Všetkých 22 500 ľudí bude pod drobnohľadom, keď sa niečo stane. Akákoľvek výtržnosť či iné previnenie bude ľahko dokázateľné.

Je práve kamerový systém najdrahšou položkou zákazky na technologické vybavenie, ktorej hodnota sa odhaduje na 9,97 milióna eur?
Nedokážem to takto posúdiť, lebo súťažiace spoločnosti môžu jednotlivé predmety zákazky naceniť inak ako si môžem myslieť. V prípade, ak sa nejaká spoločnosť nerozhodne dať referečnú technológiu v nižšej cene, tak medzi najdrahšie bude patriť určite kamerový systém s vyhodnocovacím pracoviskom.

Prečo ste sa rozhodli súťažiť zákazku na technologické vybavenie cez verejné obstarávanie?Lebo predpokladáme, že pri nákupe budeme na toto vybavenie čerpať štátne zdroje vrámci už schváleného rozpočtu.

Koľko sa do dnešného dňa preinvestovalo na výstavbu Národného futbalového štadióna?
V súčasnosti je tam preinvestovaných zhruba 35 miliónov eur. V blízkej dobe sa k tomu pridá to technologické vybavenie. Aktuálne Strabag finišuje s hrubou stavbou, dorába sa zastrešenie štadióna a robí sa na zavedení vody, kanalizácie a elektriky. V týchto dňoch sa investujú vyššie čiastky ako v dňoch keď sme začali iba s hrubou stavbou.

Vlani prišlo kvôli tuhým mrazom k niekoľkomesačnému sklzu v harmonograme prác. Aký je teraz?
V súčasnosti má Strabag ako zhotoviteľ stavby viac ako dvojmesačné meškanie. Ale svoje práce by mal ukončiť skôr, ako bude finálny termín na technologické vybavenie. Ten je nastavený na maximálne pol roka od momentu, keď zákazku získa niektorý z uchádzačov. Budeme sa samozrejme snažiť, aby vybavenie prebehlo skôr ako za pol roka.

Kedy sa bude môcť na Národnom futbalovom štadióna odohrať prvý či už ligových alebo medzinárodný futbalový zápas?
Ak sa nestane niečo zásadne nepriaznivé, tak do konca roka bude štadión hotový a na jar 2019 sa na ňom môžu uskutočniť prvé podujatia. Či to bude futbalový zápas, koncert alebo iný event.

Medzitým bude musieť uskutočiť záťažové skúšky tak, aby bol štadión skolaudovaný.
Slovenské normy nevyžadujú takéto bezpečnostné testy na kolaudáciu a zhotoviteľ stavby, spoločnosť Strabag nám dodá už skolaudovaný štadión. My spravíme funkčné skúšky a pre udelenie certifikátu potrebujeme zabezpečiť technologické a bezpečnostné dovybavenie štadióna.

Zmenilo sa niečo v otázke kapacity štadióna?
Stále platí pôvodný zámer počítajúci s kapacitou pre 22500 divákov a robíme všetko preto, aby sme počet sedadiel s úplným výhľadom ešte navýšili.

No na hlavnej tribúne vedľa skyboxov je pár desiatok miest, ktoré takýto výhľad ponúknuť nemôžu.
Neexistovalo iné riešenie, ako zapezpečiť súkromie pre Skyboxy. Bolo nevyhnutné umiestniť vedľa nich tie dve oddeľovacie časti. Skyboxy sú ale dôležitou súčasťou budúceho príjmu. Keď si porovnáte stratu príjmu z tých desiatok miest, alebo zo Skyboxov, ktoré by prišli o svoj hlavný účel tak ide o ekonomické riešenie.

Využijete opciu na odpredaj štadióna štátu, alebo sa ho pokúsite vlastniť a prevádzkovať vo vlastnej réžii?
Boli sme na viacerých stretnutiach s odborníkmi z Európskej futbalovej únie a tí povedali citujem: páni, budete mať v rukách formulu 1 medzi európskymi štadiónmi. Tým reagovali na úroveň, ktorú má dosiahnuť. Chodia za nami organizátori, čo by na štadióne chceli uskutočniť zápas Winter Classic KHL, americký futbal a už sa oň zaujímali aj celosvetovo známe kapely.

Čiže smerujete k tomu, že ho bude prevádzkovať akciovka NFŠ?
Snažíme sa pozerať najmä na to, aby ten štadión vďaka svojim možnostiam a využitým technológiam bol prispôsobený na organizovanie čo najväčšieho počtu podujatí. A či ho budeme prevádzkovať my? Žiadny štadión sme doteraz nepostavili, nevlastnili ani neprevádzkovali - je to iný svet, než v ktorom sa v rámci podnikania pohybujeme. Na druhej strane sme už niekoľko krát do takýchto svetov vstúpili.

Na našich stránkach používame cookies, ktoré nám pomáhajú zefektívniť Vašu prácu s našimi webovými stránkami. Ak zotrváte na stránke bez zmeny nastavení súborov cookie, súhlasíte s ich použitím. Viac informácií